رالف در کتاب هروقت خوک‌ها پرواز کنند، نماد کسی است که برای دست‌یابی به اهدافش ناامید نمی‌شود و تنها سوخت امیدواری‌اش، تفکر مثبتی است که نسبت به پیرامونش دارد. او هیچ‌وقت حرف از «غیرممکن بودن» نمی‌زند و هرموقع اطرافیان به او از نشدن و نتوانستن می‌گویند، رالف مصمم جواب می‌دهد: «فعلا نمی‌توانند!» همین جواب نشان از ایمان او برای پیروزی است. اما داستان تنها به یک امیدواری خالی و تفکر مثبتِ منفعل ختم نمی‌شود. رالف از جایش بلند می‌شود و برای تنها خواسته‌اش که دوچرخه است، تلاش می‌کند. تلاشی که ساده و آسان نیست. او برای دست‌یابی به خواسته‌اش از منطقه‌ی امن خود خارج می‌شود و مسیری را طی می‌کند تا به همه ثابت کند، تفکر مثبت و اراده‌ی او می‌تواند بر تمام دست‌اندازهای جهان، پیروز شود.

هروقت خوک‌ها پرواز کنند نشان می‌دهد که کودک مثبت اندیش می‌تواند در مواجهه با مشکلات و دشواری‌های زندگی، به ابعاد و جنبه‌های مختلف آن بیندیشد و در نتیجه، راهکارهای مناسبی برای آن‌ها پیدا کند. چنین فردی ناامید نمی‌شود و می‌داند در پس هر سختی، آسانی نهفته است. کودک مثبت اندیش می‌‌داند چالش‌ها پایان هر چیزی نیست، بلکه با صبر و تفکر راه‌های برون‌رفت از آن را می‌یابد. در عین حال، مثبت اندیشی، تاب‌‌آوری و تحمل کودک را در برابر مشکلات افزایش می‌دهد. منظور از داشتن و تربیت کودک مثبت اندیش این نیست که فرزندتان معنای تلخی و سختی را درک نکند و با ناامیدی و احساسات منفی مواجه نشود. بلکه پرورش کودک باید به گونه‌ای باشد که یاد بگیرد با سختی‌ها به خوبی مواجه شود و شرایط را مدیریت کند. نکته‌ی مهم و ظریف این کتاب این است که «تفکر مثبت» را به مخاطب آموزش می‌دهد، نه کمال‌گرایی را. چون رالف برای رسیدن به خواسته‌اش از دیگران و صاحب نظران مشورت می‌گیرد، برای آن‌ها از هدف و نقشه‌اش می‌گوید و از آن‌ها می‌خواهد در این راه به او کمک کنند. کمکی که ممکن است و قرار است این «ممکن»، قفل «غیرممکنی» را بشکند.

هر وقت خوک‌ها پرواز کنند، داستان ساده و تأثیرگذاری دارد، در خلال مفاهیمی چون پرورش تفکر مثبت، کنجکاوی، تلاش‌گری، قدرت اراده و مهارت حل مسئله، به کودک نشان می‌دهد که کوتاه نیامدن از خواسته‌ها باعث تقویت اعتمادبه‌نفس هم می‌شود. در واقع این کتاب مجموعه‌ای کامل از انواع مهارت‌هایی است که کودکان ۴ تا ۷ سال نیاز به آموزش آن دارند.

تصویرگری‌های ساده و دلنشین با رنگ‌های گرم یکی از شاخص‌های باکیفیت این کتاب است. شلوغی صفحات زننده و حوصله‌سربر نیست و تصویرها به خوبی متن را همراهی و تکمیل می‌کنند. «روج جیرارد» که هر وقت خوک‌ها پرواز کنند را تصویرگری کرده، دانش‌آموخته‌ی گرافیک است و پیش از این به‌عنوان مدیر هنری در آژانس‌های مشهور تبلیغاتی کار می‌کرده است اما پس از این کار، مدت زیادی خود را وقف تصویرگری کرده است. آثار او در مجله‌ها و در چند کتاب کودک منتشر شده است.

«والری کولمن» نویسنده‌ی این کتاب، در مزارع کانادا متولد و بزرگ شده است. او از بچگی عادت داشته که همیشه و همه‌جا کتابی در دستانش داشته باشد برای همین در ۱۱ سالگی اولین جایزه‌ی نویسندگی خود را به دست می‌آورد. کولمن دانش آموخته زبان‌شناسی است. او در سایت شخصی خود درباره‌ی نویسندگی این‌طور نوشته است: «زیبایی نویسندگی این است که من می‌توانم در هر جایی و هر زمانی که بخواهم روی داستانی کار کنم». کولمن علاوه‌بر نویسندگی در تصویرگری هم مهارت دارد و از سال ۲۰۰۵ وارد دنیای هنر و تصویرگری نیز شده ‌است.

کتاب هر وقت خوک‌ها پرواز کنند، جوایز متعددی را از آن خود کرده است. در سال ۲۰۰۳ برگزیده فهرست شورای کتاب کودک کانادا شده و در سال ۲۰۰۲ علاوه‌بر برگزیده شدن در فهرست جنرال گاورنر، برنده جایزه بلو اسپرس هم شده است.

منبع: وینش

خرید کنید

کتاب هروقت خوک‌ها پرواز کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *