انتشارات کودک و نوجوان میچکا

تصویر مربوط به لوگوی انتشارات میچکا است.

در یکی از روزهای سال ۱۳۷۶ خورشیدی میچکا، با تولید کتاب‌های زیبایی برای بچه‌های ایرانی به دنیای کودکان وارد شد؛ داستان‌هایی شاد و خیال انگیز، پر از رنگ‌های رویایی و قصه‌های دل‌نشین.

میچکا، یکی از اعضای خانواده بزرگ مبتکران است. شرکت آموزشی، فرهنگی و انتشاراتی مبتکران با تجربه سال‌ها فعالیت در حوزه کتاب‌های آموزشی با نشر بیش از ۳۲۰۰ عنوان کتاب از آموزش ابتدایی تا مقطع دکتری در نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران در سال‌های۱۳۸۸، ۱۳۸۷،۱۳۷۵ دارای عنوان «ناشر برگزیده» شده است. همچنین در سال‌‌های ۱۴۰۰، ۱۳۹۰، ۱۳۸۶ به عنوان «ناشر برگزیده» جشنواره رشد انتخاب شده است.

بین آثار این نشر، بیش از ۲۰۰ اثر از سوی وزارت آموزش و پرورش به عنوان «اثر مناسب برای آموزش» انتخاب و بیش از ۵۰ عنوان دیگر در سایر جشنواره‌های مرتبط موفق به کسب جایزه شدند. از جمله ۱۰ دوره جایزه از شورای کتاب کودک.

میچکا از آغاز، خود را متعهد به ترجمه و تألیف کتاب‌ها و آثاری با کیفیت و ارزشمند برای کودکان و نوجوانان می‌دید و با چنین رویکردی تاکنون بیش از ۴۰۰ عنوان کتاب، چاپ و منتشر کرده است. کتاب‌هایی که با محوریت داستان بر مهارت‌های زندگی؛ اجتماعی و فردی کودکان و نوجوانان تکیه می‌کند. مهارت‌هایی از قبیل دوست‌یابی، غلبه برترس، پذیرش تفاوت‌ها، درک مرگ و جدایی و ...
میچکا در این مسیر با مؤلفان، مترجمان و تصویرگران نام آشنای ایرانی همکاری دارد و همگی آثار ارسال شده به این نشر، توسط شورایی مرکب از کارشناسانِ ادبی و هنری، نویسندگان، طراحان، تصویرگران بنام تشکیل شده، بررسی می‌شود.
میچکا چاپ و نشر آثاری در حوزه صلح و محیط‌زیست را نیز در دستور کار خود قرار داده و بخش تازه‌ای برای کودکان با نیاز‌های ویژه در نظر گرفته است. رویکرد کیفی میچکا، باعث شده تا آثار بسیاری از این انتشارات در سال‌های مختلف نامزد کتاب سال یا برگزیده لیست‌های لاک‌پشت پرنده و شورای کتاب کودک باشند.
ارتباط با مشاورانِ متخصص در حوزه‌های مختلفِ مرتبط با کودکان و سنجش نیازهای آن‌ها از نقاط قوت این مجموعه است.
امروز میچکا نگاهی فراتر از مرزهای کشور به ادبیات دارد. به همین دلیل با رویکرد احترام به قانون کپی رایت تاکنون آثار متفاوتی از ناشرین برتر دنیا را در کارنامه کاری خود قرار داده است.کاتالوگ مجموعه کتاب‌های تألیفی میچکا از طریق آژانس‌های ادبی معتبر به جامعه بین‌الملل معرفی می‌‌شوند تا راه معرفی هرچه بهتر آثار خوب ادبیات فارسی نیز هموار شود.
میچکا امیدوار است همواره به عنوان منبع و مرجع قابل اعتمادی برای انتخاب و معرفی کتاب‌های برتر و با کیفیت به خانواده‌ها، معلمان و متخصصان آموزش و پرورش کودک و نوجوان نقش خود را به بهترین نحو ایفا کند.

عکس درباره کتاب‌های پرفروش نشر میچکاست.