قصه بنفشه و عمونوروز

قصه بنفشه و عمونوروز

کودکان در زنده نگه‌داشتن مراسم نوروز نقش مهمی دارند. اصلاً یکی از دلایل زنده‌بودن آیین نوروز می‌تواند همین کودکان باشند. ما بزرگ‌ترها هم اگر از نوروز خاطره خوبی داریم برمی‌گردد به همان دوران کودکی.
قصه بنفشه و عمونوروز، بنفشه عمونوروز را بیدار می‌کند. عمونوروز هم از خودکار سبز بنفشه خوشش می‌آید و آن را می‌گذارد توی جیبش. بعد چه می‌شود؟ خب چاره‌ای ندارم که پایان را لو بدهم. خودکار سبز بنفشه، جوهر پس می‌دهد و تمام لباس‌های عمونوروز را سبز می‌کند.

بیشتر بخوانید
who can help a polar bear michkapub1402.09.29

کتابی تعاملی با رویکردی محیط زیستی

در جهانی که هیچ دلیلی منطقی نیست و قرار نیست چیزی با عقل جور در بیاید.حتی راه‌حل‌هایی که برای نجات خرس قطبی پیشنهاد می‌شوند به‌شدت کودکانه و غیرمنطقی هستند و این نشان می‌دهد که نویسنده این اثر به خوبی با ذهن مخاطب خود آشنا است و می‌داند که چطور مخاطب خود را به فکر فرو ببرد که از بیان نظرات غیرمنطقی‌اش نترسد.

بیشتر بخوانید
مامان، از کارهایم عصبانی نشو!

مامان، از کارهایم عصبانی نشو!

مهربان‌بودن لالا نیز جزئی از لالابودنش بود. هر کدام از ما خصلت‌هایی داریم که در یکی زیادتر هست و در دیگری کمتر. اگر مهربانی را از لالا و لالاهای دنیایمان بگیریم، چه‌چیزی از آن‌ها باقی می‌ماند؟ نگاهی به کودکان اطراف‌تان بیندازید؛ حتی می‌توانید تلویزیون را روشن کنید و نگاهی کنید به کودکان فلسطینی که اکنون در نقطه مرکزی جنگ و آوارگی و خون، زندگی می‌کنند و هنوز کودکی خود را از یاد نبرده‌اند؛ چرا که دوست دارند بازی کنند، مهربان باشند و امیدوار. همان‌طور که نباید از لالای این کتاب مهربانی را بگیریم، از لالاهای فلسطینی هم نباید امیدواری را جدا کرد.

بیشتر بخوانید
چرا مامان سبیل درآورد؟

چرا مامان سبیل درآورد؟

با توجه به اینکه آثار ادبیات کودک، کودک را در فضای تربیتی طبیعی قرار می‌دهد، ضرورت گنجاندن موضوعاتی مانند جنسیت در این آثار، بار دیگر نمایان می‌شود. آثار باکیفیت می‌تواند به کیهان رویایی و فکری کودک کمک کند و او را نسبت به مسائل پیرامونش حساس کند.

بیشتر بخوانید
photo 2023 11 18 11 39 17

“لالا و جادوی کلماتش” و خانم معصومه نفیسی

کتاب لالا و جادوی کلماتش، داستانی است که از قدرت جادویی کلمات و معجزه‏‌ی دوست‏‌داشته‏ شدن صحبت می‏‌کند. کلمه‌‏های مهربانانه‌‏ای که جوانه‏‌های امید، عشق و صلح را در روح ‏و روان آدم‌‏ها شکوفا می‏‌کنند. تصویرها ساده، پر از حس و حرکت، و مکمل روایت داستان‏‌اند.

بیشتر بخوانید
مترجم کتاب بِنی مک و جناب دندان ارّه‌ای

بِنی مک و جناب دندان ارّه‌ای در گفتگو با مترجم

در جستجوهایم به تصویر روی جلد «بنی‌مک گی» برخوردم.«جناب دندان ارّه‌ای»هم برای من خیلی جذاب بود. وقتی بیشتر درمورد کتاب و نویسنده و تصویرگرش خواندم تصمیم گرفتم کتاب را ترجمه کنم.بنی و جناب دندان‌اره‌ای آنقدر در طول ماجراهای جلد یک لبخند روی لبم آوردند که درمورد ترجمه‌ هردوجلد تردید روا نبود.

بیشتر بخوانید
دره‌ی آسیاب, مرز بین رویا و واقعیت و امید

شاخه‌ای کوچک از امید

درواقع رویا زیربنای تمام تلاش انسان برای تغییر و خلق است. گاهی تغییر در حوزه علم اتفاق می‌افتد، گاهی در حوزه مناسبات انسانی یا اجتماعی و گاهی رویاهای انسان به خلق آثار ادبی و هنری منجر می‌شود. انسان با رویاهای خود، دست به ساخت ابزار می‌زند. او هر روز ابزارهای بیشتری می‌سازد.

بیشتر بخوانید
خط سفید بین ما

یادداشت آزاد: خط سفید بین ما، روایتی از یک قرارداد اجتماعی

خط سفید نشانۀ جدایی است یا صلح؟ نماد دشمنی است یا دوستی؟ این سوالی است که راوی داستان خط سفید بین ما، چیدم کاپلانگی، پیش می‌کشد و از ما می‌خواهد که درباره‌اش درنگ و تأمل کنیم. برای شناخت مفهوم خط سفید، خوب است بپرسیم که چه کسی آن را بازنمایی می‌کند؟…

بیشتر بخوانید
تصویر جلد کتاب بینکی گربه‌ی فضایی است.

مأموریت سری گ.ج.آ.س.ف!

«آنچه خواهیم ساخت»کتاب تصویری جالبی است که با تصویر بزرگ دو دست کوچک «دختر» در وسط صفحه، و دو دست بزرگ «پدر» آغاز می‌شود. دست‌هایی که نشانه‌ای از هنر ساختن است. پس از دیدن دست‌ها، با ابزار مختلفی رو‌به‌رو می‌شویم که انسان‌ها توانسته‌اند با آن‌ها چیزهای مختلفی بسازند.

بیشتر بخوانید