photo 2023 11 18 11 39 17

“لالا و جادوی کلماتش” و خانم معصومه نفیسی

کتاب لالا و جادوی کلماتش، داستانی است که از قدرت جادویی کلمات و معجزه‏‌ی دوست‏‌داشته‏ شدن صحبت می‏‌کند. کلمه‌‏های مهربانانه‌‏ای که جوانه‏‌های امید، عشق و صلح را در روح ‏و روان آدم‌‏ها شکوفا می‏‌کنند. تصویرها ساده، پر از حس و حرکت، و مکمل روایت داستان‏‌اند.

بیشتر بخوانید
مترجم کتاب بِنی مک و جناب دندان ارّه‌ای

بِنی مک و جناب دندان ارّه‌ای در گفتگو با مترجم

در جستجوهایم به تصویر روی جلد «بنی‌مک گی» برخوردم.«جناب دندان ارّه‌ای»هم برای من خیلی جذاب بود. وقتی بیشتر درمورد کتاب و نویسنده و تصویرگرش خواندم تصمیم گرفتم کتاب را ترجمه کنم.بنی و جناب دندان‌اره‌ای آنقدر در طول ماجراهای جلد یک لبخند روی لبم آوردند که درمورد ترجمه‌ هردوجلد تردید روا نبود.

بیشتر بخوانید
دره‌ی آسیاب, مرز بین رویا و واقعیت و امید

شاخه‌ای کوچک از امید

درواقع رویا زیربنای تمام تلاش انسان برای تغییر و خلق است. گاهی تغییر در حوزه علم اتفاق می‌افتد، گاهی در حوزه مناسبات انسانی یا اجتماعی و گاهی رویاهای انسان به خلق آثار ادبی و هنری منجر می‌شود. انسان با رویاهای خود، دست به ساخت ابزار می‌زند. او هر روز ابزارهای بیشتری می‌سازد.

بیشتر بخوانید
خط سفید بین ما

یادداشت آزاد: خط سفید بین ما، روایتی از یک قرارداد اجتماعی

خط سفید نشانۀ جدایی است یا صلح؟ نماد دشمنی است یا دوستی؟ این سوالی است که راوی داستان خط سفید بین ما، چیدم کاپلانگی، پیش می‌کشد و از ما می‌خواهد که درباره‌اش درنگ و تأمل کنیم. برای شناخت مفهوم خط سفید، خوب است بپرسیم که چه کسی آن را بازنمایی می‌کند؟…

بیشتر بخوانید
تصویر جلد کتاب بینکی گربه‌ی فضایی است.

مأموریت سری گ.ج.آ.س.ف!

«آنچه خواهیم ساخت»کتاب تصویری جالبی است که با تصویر بزرگ دو دست کوچک «دختر» در وسط صفحه، و دو دست بزرگ «پدر» آغاز می‌شود. دست‌هایی که نشانه‌ای از هنر ساختن است. پس از دیدن دست‌ها، با ابزار مختلفی رو‌به‌رو می‌شویم که انسان‌ها توانسته‌اند با آن‌ها چیزهای مختلفی بسازند.

بیشتر بخوانید
تصویر درباره جلد کتاب گربه خرابکار برف دوست ندارد.

همه‌چیز زیر سر یک ‌گربه خرابکار!

‌گربه خرابکار مجموعه‌ای از کتاب‌های تصویری است که رفتارهای پرخاشگرانه‌ی یک ‌گربه خانگی را به تصویر می‌کشد. کتابی جذاب و پر از رنگ و لعاب که با بزرگ‌نمایی اتفاقات، ایجاد هیجان و طنزی شیرین، سعی دارد در خلل داستان انواع غذاها و خوراکی‌های گیاهی و جانوری را به کودکان معرفی کند.

بیشتر بخوانید
تصویر جلد کتاب آنچه خواهیم ساخت، است.

بخند، بساز، خیال کن!

قلعه ای می‌سازیم که دست دشمن‌ها به ما نرسد. با دیوارهای بلندتر که جلوی داد و فریادهایشان را بگیرد. ولی همیشه بازنده یا برنده نمی‌شوی. برای همین دروازه‌ای می‌سازیم و راه‌شان می‌دهیم داخل. میزی می‌سازیم که پشتش بنشینیم و چای بخوریم و بگوییم: معذرت می‌خواهم. من بیشتر. من بیشترتر.

بیشتر بخوانید
I was not 4

ماجرای مشترک بچه‌های بازیگوش

از همان ابتدا با مهم‌ترین ویژگی این شخصیت و گره اصلی داستان آشنا می‌شویم، شیطنت‌های پی‌در‌پی پسربچه وقتی که چشم مادرش را دور می‌بیند. «انکار کردن» یکی از واکنش‌های شایعی است که انسان‌ها در مقابل یک مسئله از خودشان نشان می‌دهند، این واکنش در صورتی که تکرار و به عادت تبدیل شود.
این واکنش در صورتی که تکرار و به عادت تبدیل شود خود باعث شکل‌گیری یک مساله می‌شود. پذیرفتن اشتباهات و حل مساله از مفاهیمی است که در کتاب من نبودم! به آن اشاره شده است.

بیشتر بخوانید
how to start critic

باید از یک جا شروع کرد!

در کتاب چطور شروع می شود؟ تاکید نویسنده بیشتر بر نقطه‌ی آغازگری و شروع ماجراهاست و کوشیده که فضای اثر را در حال و هوایی پر از نور و امید حفظ کند. او پابه‌پای کودک خردسال می‌آید و از مثال‌های بسیار ساده شروع می‌کند، تا آرام آرام گستره‌ی تفکر کودک را عمق ببخشد. کتاب با تصاویر رنگی بزرگ و شاد به عنوان یک کتاب تصویری موفق ذهن کودک را در مورد نقطه‌ی شروع هر چیزی قلقلک می‌دهد و انواع شروع‌ها را با هم مقایسه می‌کند.

بیشتر بخوانید