خط سفید بین ما

یادداشت آزاد: خط سفید بین ما، روایتی از یک قرارداد اجتماعی

خط سفید نشانۀ جدایی است یا صلح؟ نماد دشمنی است یا دوستی؟ این سوالی است که راوی داستان خط سفید بین ما، چیدم کاپلانگی، پیش می‌کشد و از ما می‌خواهد که درباره‌اش درنگ و تأمل کنیم. برای شناخت مفهوم خط سفید، خوب است بپرسیم که چه کسی آن را بازنمایی می‌کند؟…

بیشتر بخوانید
تصویر جلد کتاب بینکی گربه‌ی فضایی است.

مأموریت سری گ.ج.آ.س.ف!

«آنچه خواهیم ساخت»کتاب تصویری جالبی است که با تصویر بزرگ دو دست کوچک «دختر» در وسط صفحه، و دو دست بزرگ «پدر» آغاز می‌شود. دست‌هایی که نشانه‌ای از هنر ساختن است. پس از دیدن دست‌ها، با ابزار مختلفی رو‌به‌رو می‌شویم که انسان‌ها توانسته‌اند با آن‌ها چیزهای مختلفی بسازند.

بیشتر بخوانید
تصویر درباره جلد کتاب گربه خرابکار برف دوست ندارد.

همه‌چیز زیر سر یک ‌گربه خرابکار!

‌گربه خرابکار مجموعه‌ای از کتاب‌های تصویری است که رفتارهای پرخاشگرانه‌ی یک ‌گربه خانگی را به تصویر می‌کشد. کتابی جذاب و پر از رنگ و لعاب که با بزرگ‌نمایی اتفاقات، ایجاد هیجان و طنزی شیرین، سعی دارد در خلل داستان انواع غذاها و خوراکی‌های گیاهی و جانوری را به کودکان معرفی کند.

بیشتر بخوانید
تصویر جلد کتاب آنچه خواهیم ساخت، است.

بخند، بساز، خیال کن!

قلعه ای می‌سازیم که دست دشمن‌ها به ما نرسد. با دیوارهای بلندتر که جلوی داد و فریادهایشان را بگیرد. ولی همیشه بازنده یا برنده نمی‌شوی. برای همین دروازه‌ای می‌سازیم و راه‌شان می‌دهیم داخل. میزی می‌سازیم که پشتش بنشینیم و چای بخوریم و بگوییم: معذرت می‌خواهم. من بیشتر. من بیشترتر.

بیشتر بخوانید

ماجرای مشترک بچه‌های بازیگوش

از همان ابتدا با مهم‌ترین ویژگی این شخصیت و گره اصلی داستان آشنا می‌شویم، شیطنت‌های پی‌در‌پی پسربچه وقتی که چشم مادرش را دور می‌بیند. «انکار کردن» یکی از واکنش‌های شایعی است که انسان‌ها در مقابل یک مسئله از خودشان نشان می‌دهند، این واکنش در صورتی که تکرار و به عادت تبدیل شود.
این واکنش در صورتی که تکرار و به عادت تبدیل شود خود باعث شکل‌گیری یک مساله می‌شود. پذیرفتن اشتباهات و حل مساله از مفاهیمی است که در کتاب من نبودم! به آن اشاره شده است.

بیشتر بخوانید

باید از یک جا شروع کرد!

در کتاب چطور شروع می شود؟ تاکید نویسنده بیشتر بر نقطه‌ی آغازگری و شروع ماجراهاست و کوشیده که فضای اثر را در حال و هوایی پر از نور و امید حفظ کند. او پابه‌پای کودک خردسال می‌آید و از مثال‌های بسیار ساده شروع می‌کند، تا آرام آرام گستره‌ی تفکر کودک را عمق ببخشد. کتاب با تصاویر رنگی بزرگ و شاد به عنوان یک کتاب تصویری موفق ذهن کودک را در مورد نقطه‌ی شروع هر چیزی قلقلک می‌دهد و انواع شروع‌ها را با هم مقایسه می‌کند.

بیشتر بخوانید
تصویر درباره جلد کتاب بابا و دایناسور است

بابا و دایناسور

«بابا و دایناسور» داستان پسری است که می‌خواهد مانند پدرش شجاع باشد. او از یک دایناسور کمک می‌گیرد که از هیچ‌چیز نمی‌ترسد. تا این‌که دایناسور گم می‌شود و این‌جا پدر به کمک او می‌آید. پسر درک می‌کند که ترسیدن ایرادی ندارد و دوباره دایناسورش را می‌یابد.

بیشتر بخوانید

خانم اژدها وارد می‌شود

داستان‌های مجموعه‌ی کتابدار دوست داشتنی ما در کتابخانه‌ی مدرسه می‌گذرد. کتابخانه‌ای که در آن خبری از فرمانِ هیس نیست و برعکس، پایگاه شادی برای دانش‌آموزان‌ است. خانم کتابدار شخصیت محوری مجموعه است که روحیه‌ای متفاوت دارد و این تفاوت را می‌توان در نوع پوشش، رفتار و عملکرد او دید. از زلم‌زیمبوها و لباس‌های عجیب‌وغریب بگیرید تا توجه‌اش به نیازهای کودکان. خلاصه، او تلاش می‌کند تا کتابخانه دریچه‌ای باشد که دانش‌آموزان را در امنیت و آرامش با جهان بزرگ‌تری روبه‌رو کند، جهانی سرشار از تنوع و شگفتی.

بیشتر بخوانید
تصویر جلد کتاب هر وقت خوک‌ها پرواز کنند است

پرواز با دو بال امید و تلاش

رالف گاوی است که در چمنزاری نزدیک به شهر زندگی می‌کند. او تمام خواسته‌اش داشتن یک دوچرخه است. اما همه‌ی اطرافیان به او می‌گویند که گاوها دوچرخه سواری نمی‌کنند! وقتی رالف از پدرش می‌خواهد تا برای او دوچرخه بخرد، پدر در جواب به او می‌گوید «هنگامی‌که خوک‌ها پرواز کنند، من هم برای تو دوچرخه می‌خرم!» رالف با شنیدن این حرف به‌جای ناامید شدن، بارقه‌ای از امید درونش جرقه می‌زند. اما خوک‌ها که پرواز نمی‌کنند. پس رالف باید چه کار کند؟

بیشتر بخوانید