مرجان فولادوند، افسانه شعبان‌نژاد، مجید راستی، عبدالحکیم بهار و بابک نیک‌طلب داوران نهایی این رویداد در پایان، کتاب «عید اومده، عروسک‌ها» سروده خاتون حسنی و با تصویرگری مرضیه قوام‌زاده از انتشارات به‌نشر را حائز شرایط دریافت جایزه‌ «کتاب ماه تیر» اعلام کردند.

کتاب «زنبوره، کجا؟ کجا؟» نوشته زهره پریرخ و با تصویرگری سمانه قاسمی از نشر توت نیز به اتفاق آرای داوران موفق به دریافت جایزه‌ «کتاب ماه مرداد» شد.

همچنین کتاب «چگونه پدر خود را نجات دهیم؟» اثر پیت جانسون با ترجمه فریبا چاوشی و با تصویرگری نایجل بینز از انتشارات هوپا به اتفاق آرای داوران، جایزه‌ «کتاب ماه شهریور ۱۳۹۹» را دریافت کرد.

در این آیین از ناشران سه کتاب تیر، مرداد و شهریور به‌ خاطر نشر این آثار قدردانی شد و سیداحمد میرزاده از انتشارات به‌نشر، مصطفی مقسمی از نشر هوپا و اردشیر زرافشان از نشر توت به عنوان نماینده این ناشران جوایز را دریافت کردند.

kh.resaneh 02

بر اساس این خبر، تا پایان فصل تابستان ۵۵۱ عنوان کتاب از ۴۵ ناشر حوزه‌ کودک و نوجوان به دبیرخانه‌ رسید که از میان آن‌ها ۱۷۱ عنوان کتاب به مرحله داوری راه یافت.

همچنین از میان کتاب‌هایی که در فصل تابستان به دبیرخانه رسید، حدود ۴۲ نویسنده و شاعر، داوران اولیه بودند که ۱۷ کتاب را در بخش‌های شعر و داستان کودک و نوجوان شامل سه داستان تالیف، شش رمان تالیف، یک داستان ترجمه، دو رمان ترجمه و پنج اثر شعر به عنوان نامزدهای دریافت جایزه کتاب ماه فصل تابستان انتخاب کردند و در اختیار پنج داور نهایی قرار دادند.

بر اساس این خبر، کتاب شعر «آش شله‌قلمکار» نوشته اسماعیل امینی و با تصویرگری لاله ضیائی از انتشارات چرخ فلک و «آواز بند بند» سروده محمدحسن حسینی و با تصویرگری شبنم لهراسبی از انتشارات مدرسه هر دو در بخش «شعر نوجوان» و «کی بود که فیش و فوش کرد؟ مامان اونو خاموش کرد» سروده ناصر کشاورز و با تصویرگری مژگان طائی از انتشارات به‌نشر، «بادبادکم به ابرها تکیه داده» سروده مریم هاشم‌پور و با تصویرگری مهسا هدایتی از انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و «عید اومده، عروسک‌ها» سروده خاتون حسنی و با تصویرگری مرضیه قوام‌زاده از انتشارات به‌نشر در بخش «شعر کودک» نامزدهای جایزه کتاب فصل تابستان بودند.

همچنین در بخش «داستان کودک» کتاب‌های «هیولای رنگ‌ها» به نویسندگی و با تصویرگری آنا یناس و ترجمه سحر ترهنده از انتشارات فاطمی(کتاب‌های طوطی)، «گرگ‌های مهربان، کوه تخت» نوشته محمدسرور رجایی و با تصویرگری سمیه محمدی از انتشارات پرنده آبی، «زنبوره، کجا؟ کجا؟» نوشته زهره پریرخ و با تصویرگری سمانه قاسمی از نشر توت و «سرزمین مرده‌ها و زنده‌ها» نوشته طاهره ایبد و با تصویرگری غزاله بیگدلو از انتشارات شهر قلم، نامزدهای دریافت جایزه این فصل بودند.

رمان‌های «چگونه پدر خود را نجات دهیم؟» اثر پیت جانسون، ترجمه فریبا چاووشی و با تصویرگری نایجل بینز از انتشارات هوپا، «پتش خوآرگر» نوشته آرمان آرین از نشر افق، «نوعی از بازنویسی زندگی فردوسی» نوشته حمید عبداللهیان و با تصویرگری سیدمیثم موسوی از نشر میچکا، «پیمان خون/ ساحران باروت» نوشته برایان مک‌کللن و با ترجمه محمدصالح نورانی‌زاده از نشر هوپا، «مرغ زرتاج»، «عروس اژدها»، «راز سیمرغ» و «شاه سایه‌ها» مجموعه چهارجلدی نوشته کاتارینا ورزی و با تصویرگری فرشید جمشیدی از نشر قدیانی نیز نامزدهای بخش «رمان نوجوان» فصل تابستان جایزه کتاب ماه فصل تابستان بودند.

در بیانیه گروه داوری فصل تابستان آمده است: «اگر کتاب‌های رسیده را نماینده بازار نشر ایران بدانیم، می‌توان گفت که کتاب‌های ترجمه همچنان سهم بیشتری از بازار کتاب را به خود اختصاص داده‌اند و در میان کتاب‌هایِ تالیفی، تصویرگری، گرافیک و کتاب‌آرایی خوشبختانه چند گام از متن پیشی گرفته است و جای شادمانی دارد که کیفیت چاپ، تنوع فرم و دیگر عناصر بصری و فیزیکی کتاب‌های تالیفی رو به پیشرفت دارد.»

هیات داوران در ادامه خاطرنشان کرده است: «به نظر می‌رسد کتاب‌های تالیفی از سه نقطه ضعف شامل جای خالی سرویراستار، سرویراستاری که به‌خصوص به سامان‌بخشی کتاب‌های نویسندگان تازه‌کار بپردازد، ویراستار علمی به ویژه در کتاب‌های غیرداستانی برای دست‌یابی به نوشتاری بی‌اشتباه، روزآمد و با اطلاعات دقیق و توجه و حساسیت بیش از بیش به کاربرد زبان به عنوان اولین ابزار ارتباطیِ نویسنده با مخاطب رنج می‌برد.»

kh.resaneh 03

در بیانیه داوری همچنین آمده است: «اعضای داوری نیز در این موضوع هم‌نظر بودند که در رمان‌های نوجوانان به ویژه رمان‌هایی که با فضای فانتزی و اساطیری نوشته شده‌اند، زبان اغلب ضعیف و گاه مخدوش است. به یاد داشته باشیم که زبانِ فارسی میراث مشترک ماست و زیباترین و غنی‌ترین زبان‌های ادبی جهان است. دریغ است متون معاصری که به ویژه برای کودکان و نوجوانان نوشته شده از ظرفیت‌های زیباشناسانه این زبان عاری باشد و بی‌بهره بماند.»

گروه داوری در بیانیه خود اظهار امیدواری کرده که این بررسی‌ها و پیشنهادها به همدلی و همگرایی بیشتر برای اعتلای ادب معاصر فارسی به ویژه برای کتاب‌های کودک و نوجوان یاری رساند.

هیأت داوران در پایان این بیانیه از پدیدآورندگان کتاب، داوران، همراهان و به‌ویژه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و همه آن‌هایی که در تندباد حوادث اخیر تلاش می‌کنند تا این چراغ روشن بماند و در پرتو آن حاصل زحمت‌های پدیدآورندگان کتاب بهتر دیده شود، سپاسگزاری کرده است.

جایزه‌ «کتاب ماه و سال کودک و نوجوان» هر فصل ادامه دارد و منتخبی از آثار بررسی‌شده کارشناسان این رویداد، در فهرست‌های خرید کتاب کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در قالب طرح «تمیم(تامین محتوای یک پارچه مراکز کانون)» قرار می‌گیرد.

منبع خبر: ایسنا

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *