bullet 3 e1693724395341 خودمشاهده گری

از ملزومات سفر گذر از کودکی به بزرگسالی در هرمقطع سنی، مهارت خودآگاهی است. خودآگاهی شناخت هر فرد از  نقاط قوت و ضعف، احساسات، علایق، بیزاری ها و ترس‌ها است. در اصل یادگیری این مهارت راهی است برای پاسخ به این سوال: «من کیستم ؟»

اولین منبع شناخت بعد از سه سالگی از طریق مقایسه اجتماعی بدست می آید و کودک به توانایی های خود از طریق ارتباط و مقایسه با دیگران پی می برد.

بعد از شش سالگی نظرات دیگران به نحوه شناخت او ازخودش اضافه می شود.

بعد از بلوغ و در دوران نوجوانی که نقش هویت پر رنگ است، خودمشاهده گری نمایان می گردد.

خود مشاهده گری

bullet 3 e1693724395341 هر چند آگاهی  زمانی شکل می گیرد که از دیدگاه دیگران در مورد خودمان آگاه شویم اما مشاهده وضعیت دیگران و مقایسه با آنها می تواند منبع اطلاعاتی مهمی برای رشد  ما باشد.

با این حال خودمشاهده گری این امکان را می دهد که هر فرد به ارزیابی توانایی ها و خواسته های خود بپردازد و ببیند به دنبال چیست؟ آیا تصمیم هایش بر اساس توانایی ها و خواسته های درونی اش است؟

بسیار دیده می شود افرادی که در مسیر انتخاب و تصمیم گیری هستند به خاطر عدم شناخت از توانایی هایشان و ترس از قضاوت شدن و حتی وابستگی به نظرات دیگران احساس سردرگمی و بی انگیزه بودن و عذاب وجدان را تجربه می کنند.

 

اگر کودکان مهارت شناخت خود  را با خودمشاهده گری یاد بگیرند و به توانایی های خود پی ببرند در آینده نسبت به همسالان خود در موقعیت های مختلف زندگی عملکرد بهتری خواهند داشت.

زمانی که شناخت واقعی از خود نداشته باشند، شناخت خود را از راه وابستگی به نظرات دیگران و مقایسه کردن  به دست می آورند.

حتی به دلیل وابستگی زیاد به گرفتن تایید دیگران و ترس از قضاوت شدن و تنها ماندن، هزینه های مالی و غیرمالی خواهند کرد و  مسیر زندگی آنها توسط عوامل بیرونی مشخص می شود.

 هر چه فرد خود را بهتر بشناسد، بهتر می‌تواند آنچه را که هست، بپذیرد یا برای بهبود شرایط به دنبال تغییر باشد و این تغییر را بپذیرد..

bullet 3 e1693724395341کتاب تمساحی که از آب بازی خوشش نمی آمد، داستان تمساحی است که از آب بازی خوشش نمی آید و عاشق بالا رفتن از درخت است ولی به خاطر اینکه تنها نماند و بتواند با خواهر و برادر های خود بازی کند و آنها قبولش کنند تمام تلاشش را می کند تا آن گونه باشد که آنها هستند حتی در این راه هزینه هم می کند ولی فایده ندارد.

تا اینکه اتفاقی می افتد…. تمساحی که از آب بازی خوشش نمی امد

bullet 3 e1693724395341 در داستان تمساحی که از آب بازی خوشش نمی آمد به درستی به عدم شناخت از توانایی ها، وابستگی به نظرات دیگران و ترس از قضاوت ها اشاره شده است و با یک بیان ساده و تصاویر واضح به مخاطب خود نشان می دهد که چگونه  عدم شناخت از خود سردرگمی و ناتوانی و کاهش اعتماد به نفس را به دنبال می آورد. ۱ کتاب داستان و نیاز به خودمشاهده گری با این تمساح کوچک رخ خواهد داد.

bullet 3 e1693724395341 اگر مربی آموزش مهارت های زندگی  یا والدینی هستید که قصد آن را دارید تا به فرزندتان آموزش دهید چگونه به  توانایی های خودش پی ببرد و انتخاب هایش بر اساس توانایی ها، خواسته ها و تمایلاتش باشد نه خواسته های شما و دیگران، در اصل مهارت شناخت خود یا خودمشاهده گری را یاد بگیرد با انتخاب کتاب تمساحی که از آب بازی خوشش نمی آمد به او کمک کنید تا پاسخ به سوال «من کیستم» را پیدا کند.

حتی اگر در هر سنی که هستید نمی دانید چه کسی هستید و در دنبال کردن اهدافتان سردرگم هستید این کتاب می تواند جوابی به سوالات ذهنی شما باشد تا به خودمشاهده گری بپردازید.

مطالب این کتاب قابلیت برگزاری کارگاه توسعه فردی هم دارد. برای نمونه اخبار این کارگاه را بخوانید.

bullet list icon 6خرید کنید

کتاب تمساحی که از آب‌بازی خوشش نمی‌آمد

::::: تدوین و نگارش: گروه سردبیری سایت میچکا:::::

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *