این‌جاست که ریکو از مورد پذیرش قرار گرفتن بچه‌ها شاد می‌شود و با اینکه از همهٔ آن‌ها قوی‌تر است اما تصمیم می‌گیرد برای این‌که به دیگران آسیب نزند در دروازه بماند تا از آسیب رساندن به دیگران اجتناب کند. ریکو بالاخره در میان جمع دوستان دیگر پذیرفته می‌شود و وقتی در انتهای بازی سؤال می‌کند توپ مال چه کسی است؟ همهٔ کودکان یک‌صدا فریاد می‌زنند که توپ مال همه است، چون «یک توپ برای همه»­ آن‌ها کافی است.

«برژیت ونینگر» نویسنده کتاب اهل اتریش است و سال‌ها به عنوان مربی کودک در پیش‌دبستان و مهدکودک مشغول کار بوده است. او بیش از ۵۰ کتاب برای کودکان به چاپ رسانده که به زبان‌های مختلفی در اختیار کودکان قرار گرفته است. از کتاب‌های دیگر او می‌توان به مجموعه «داوی خرگوش کوچک»، «یکی برای همه و همه برای یکی» و «شب ساکت» اشاره کرد.

تصویرگر کتاب «یک توپ برای همه»، «ایوتارلت» از تصویرگران آلمانی- فرانسوی شناخته‌شده کتاب‌های کودک است. او کتاب‌های فروانی برای کودکان تصویرسازی و نوشته است. از جمله «مجموعه‌ی داوی خرگوش کوچک» از کتاب‌های اوست که هر بار داوی آموزشی را در قالب داستان برای کودکان بیان می‌کند.

مترجمین کتاب «یک توپ برای همه» یعنی «ماندانا نارنجیها و حسام سبحانی» کتاب‌های زیادی را به صورت مشترک و بیشتر برای انتشارات میچکا (مبتکران) ترجمه کرده‌اند، از جمله «شلی گوسفند کوچولو»، «قوقوری کوچک بزرگ می‌شود»، «مهمانی هیولاهای دندان» و «کنسرت پنج موش بامزه».
فعالیت پیشنهادی برای کتاب یک توپ برای همه!
کتاب «یک توپ برای همه!» داستان کودکانی است که هر کدام تفاوت‌های یکدیگر را پذیرفته‌اند و در کنار هم بازی و مشارکت را تجربه می‌کنند. مولی موش‌کوری که خوب نمی‌بیند، فردی قورباغه‌ای که خوب نمی‌شنود، هنری خارپشتی که از همه چیز می‌ترسد، مکس موشی که یک پایش کوتاه است و بلیندا جوجه کلاغ کوچولو همگی در حال بازی با یک توپ هستند. این‌جاست که ریکو سر می‌رسد و توپ بقیه را برمی‌دارد و فرار می‌کند. کودکان با ترس و لرز سراغ ریکو می‌روند تا توپ را پس بگیرند و وقتی بالاخره موفق می‌شوند، مکس توپ را دوباره به ریکو پس می‌دهد و از او می‌خواهد که او هم برای بازی با آن‌ها همراه شود.

۱- گفت‌وگو کنید.
پیش از بلندخوانی از کودکان بخواهید به تصویر روی جلد کتاب نگاه کنند و بگویند به‌نظرشان موضوع کتاب در مورد چیست.

پس از بلندخوانی با پرسش‌هایی مانند پرسش‌های زیر با کودکان گفت‌وگو کنید:

می‌توانی به من بگویی کتاب در مورد چه چیزی بود؟ می‌توانی اسم هر یک از جانوران داخل کتاب را بگویی؟ می‌توانی به من بگویی تفاوت هر کدام از جانوران چه بود؟ فکر می‌کنی چرا ریکو داخل چمن‌ها پنهان شده بود؟ اگر تو جای مکس بودی آیا توپ را به ریکو پس می‌دادی؟ تا به حال در جمعی بوده‌ای که فکر کنی کسی تو را دوست ندارد؟ چه کرده‌ای؟ تا به حال در میان گروه هم‌کلاسی‌ها و دوستانت کودک جدیدی وارد شده است؟ چه کاری کرده‌ای؟ تا به حال کسانی را دیده‌ای که در داشتن بعضی توانایی‌ها با تو متفاوت بوده‌اند؟ چه توانایی‌ای بوده؟ تو چه کاری کرده‌ای؟ فکر می‌کنی که تو هم با دیگران متفاوت هستی؟ از چه نظر متفاوتی؟ تا به حال چه بازی‌های دسته جمعی انجام داده‌ای؟ با چه کسانی بوده؟ اسم دوستانت را می‌توانی به من بگویی؟ آیا تا به‌حال وسیله مشترکی با کسی داشته‌ای؟ چه وسیله‌ای؟ با چه کسی؟
۲- سی‌دی پیوست کتاب را ببینید.
سی‌دی تصویری داستان در کتاب چسبانده شده. آن را همراه کودکان ببینید و به داستان گوش دهید.

۳- بازی کنید.
از کودکان بخواهید به توپ بازی بروند. از کودکان بپرسید چه کسانی را برای بازی دعوت می‌کنند. در این مسیر آن‌ها را راهنمایی کنید تا با کودکانی که توانایی‌های متفاوتی دارند هم‌بازی شوند. از کودکان بخواهید بازی‌های اشتراکی و گروهی دیگری را هم پیدا کنند و با دوستانشان بازی کنند.
۴- پوستر علمی بسازید.
درباره جانوران مختلف در کتاب پژوهش کنید و پوستر بسازید. همراه کودک جانوران مختلف را نقاشی یا کلاژ کرده و هر کدام را براساس ویژگی‌ها و توانایی‌هایشان دسته‌بندی و تقسیم نمایید.
۵- داستان را ادامه دهید.
از کودک بخواهید ادامه داستان را بیان کنند. مثلاً فردا ریکو برای بازی نمی‌آید، چه اتفاقی افتاده؟ دوستان جدیدش چه می‌کنند؟

می‌توانید به کودکان کمک کنید داستان را بنویسند و برای آن تصویر بکشند.

۶- نمایش بازی کنید.
همراه کودکان برای شخصیت‌های کتاب دیالوگ بنویسید و نمایش اجرا کنید. می‌توانید ماسک یا عروسک شخصیت‌ها را نیز بسازید. از کودکان بخواهید نقش جانوران مختلف را بازی کنند و از آن‌ها بخواهید شرایط مختلفی را که در مواجه‌شدن با موجودات جدید قرار می‌گیرند تصور کنند و اجرا کنند.

منبع: کتابک

برای خرید کتاب یک توپ برای همه! کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *