درآمدی بر کتاب عاشقتم کانگوروی آبی

و به زودی حیوانات دیگری نیز از راه رسیدند؛ خرگوش زرد پارچه ای، توله های پشمالو، تمساح خزنده و بعد اسباب بازی های دیگر و دیگر. کانگوروی آبی کم کم بی خواب شد چون تخت خواب به طرز وحشتناکی شلوغ بود. او حس کرد که دیگر پیش لی لی جایی ندارد. به راستی با این همه همراه، آیا لی لی هیچگاه متوجه خواهد شد که کانگوروی آبی او را ترک کرده است؟…

متن کتاب با آن که در غالب داستانی ساده روایت شده اما مفاهیم عمیقی چون عشق، دوستی و نیاز به امنیت در روابط را به زیبایی برای مخاطبین خردسال بیان می کند. کتاب از نیاز بشر به دوست داشتن و دوست داشته شدن سخن می گوید. و نشان دهنده نیاز ما به احساس امنیت در هر نوع رابطه ای است؛ خواه این رابطه میان والدین و کودکان باشد، یا میان زن و شوهر و یا میان دوستان.

در داستان این نیاز به امنیت و تعلق به دیگری را از زاویه دید کانگوروی آبی با تصاویری ساده ولی تأثیرگذار می بینیم. کانگوروی آبی کم کم نمی تواند خوب بخوابد، تا این که این حقیقت هولناک را در می یابد که دیگر در دنیای لی لی جایی ندارد. پس او را ترک می کند تا آغوش گرم و اطمینان بخش دیگری را بیابد. اما با ادامه داستان زمانی که لی لی همه عروسک ها را می دهد تا کانگوروی آبی را باز پس گیرد، در می یابیم که در دنیا چیزهایی هستند که هیچ وقت نمی توان از آن ها گذشت، چیزهایی که حاضر هستیم از همه دارایی خود به خاطر به دست آوردنشان بگذریم.

کاربردها و فعالیت ها

یکی از امکانات کتاب، امکان گفت و گو و تقویت قدرت تفکر و استدلال در کودکان است. باید از طریق پرسیدن سؤالاتی، کودکان را تشویق به گفت و گو در مورد گره های داستانی کرد و قضاوت اخلاقی آنان را به بوته آزمایش گذاشت. در طرح پرسش ها باید سن و قدرت درک و استدلال کودک را در نظر گرفت.

چند پرسش بر اساس داستان عاشقتم کانگوروی آبی

آیا لی لی در ابتدای داستان کانگوروی آبی را دوست داشت؟ چرا؟
آیا کانگوروی آبی لی لی را دوست داشت؟ چرا؟
دوست داشتن چیست؟
وقتی لی لی صاحب اسباب بازی های دیگری شد، آیا هنوز هم کانگوروی آبی را دوست داشت؟
آیا وقتی ما چیزهای جدیدی به دست آوردیم همچنان می توانیم چیز های قدیمی را دوست بداریم؟
آیا وقتی کانگوروی آبی لی لی را ترک کرد دیگر او را دوست نداشت؟ چرا کانگوروی آبی لی لی را ترک کرد؟
آیا کانگوروی آبی غمگین بود؟ چرا؟ اگر شما به جای لی لی بودید بعد از گرفتن هدایای بسیار با کانگوروی آبی چگونه رفتار می کردید؟
آیا لی لی کار خوبی کرد که همه اسباب بازی ها را بخشید تا کانگوروی آبی را پس بگیرد؟ چرا لی لی این کار را کرد؟
سحر ترهنده

فعالیت های بیشتر

همراه با بچه ها داستان را یک بار دیگر از زبان کانگوروی آبی بیان کنید.
یک برنامه صندلی داغ ترتیب دهید و شخصیت های مختلف داستان را روی آن بنشانید و همراه با بچه ها بکوشید تا احساس آن ها را درباره آن چه که اتفاق افتاد دریابید.
در این باره با کودکان گفت و گو کنید: کانگوروی آبی در موقعیت های گوناگون چه احساسی داشت؟ آیا لی لی متوجه ناراحتی یا خشم کانگوروی آبی می شد؟
درباره سهیم شدن با کودکان گفت و گو کنید. از بچه ها بپرسید چرا سهیم شدن آن چه که داریم با دیگران، کار خوبی است؟ تشویق شان کنید تا دریابند چه چیزهایی دارند که می توانند آن ها را با دیگران سهیم یا شریک شوند.
کانگوروی آبی یک اسباب بازی ویژه برای لی لی است. با بچه ها درباره مفهوم خاص یا ویژه بودن گفت و گو کنید. از بچه ها بپرسید که آیا آن ها هم چیزی ویژه برای خودشان دارند؟
در هر تصویر کتاب برای سعی کنید تا با بچه ها برای هر اسباب بازی یک اظهار نظر پیدا کنید و بنویسید.
همراه با بچه ها از صفت هایی که برای توصیف هر یک از اسباب بازی ها در کتاب استفاده شده یک فهرست تهیه کنید. ببینید آیا کودکان می توانند صفت های دیگری نیز برای آن ها پیدا کنند.
از بچه ها بخواهید درباره اسباب بازی مورد علاقه شان یک داستان بسازند و بنویسند.
از بچه ها بخواهید تا اسباب بازی مورد علاقه شان را با بکار بردن صفت هایی توصیف کنند. می توانید خودتان به عنوان نمونه درباره اسباب بازی مورد علاقه کودکی تان صحبت کنید.
کانگوروی آبی شب ها خوب نمی خوابد چون ناراحت است. به بچه ها کمک کنید تا علت های نیاز ما به خواب را پیدا کنند و راه هایی پیدا کنند که به ما کمک می کنند راحت تر بخوابیم.
بچه ها را تشویق کنید تا درباره اسباب بازی های دوران گذشته جست و جو و پرس و جو کنند. کمک شان کنید تا دریابند پدر و مادرهای شان و حتی پدربزرگ و مادربزرگ های شان با چه چیزهایی بازی می کرده اند.
بچه ها را تشویق کنید تا یک حیوان را نقاشی کنند و آن را با رنگی متفاوت از رنگ طبیعی اش رنگ کنند.

منبع: کتابک

خرید کنید

کتاب عاشقتم کانگوروی آبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *