به گزارش ایسنا به نقل از ستاد اطلاع‌رسانی رویدادهای ترویج کتابخوانی، مجموعه سه‌جلدی «ماجراهای یک باغ وحش» نوشته آلن راسبریجر، ترجمه فرمهر منجزی منتشرشده در نشر میچکا در مجموعه باستانی شهر زیرزمینی نوش‌آباد با حضور اعضای باشگاه کتابخوانی اندیشه این شهر رونمایی شد. این مجموعه داستان با عنوان‌های «سردترین روز در باغ وحش»، «شلوغ‌ترین روز در باغ وحش» و «بدبوترین روز در باغ وحش» و برای کودکان گروه سنی هشت تا ده سال نوشته شده است. به گفته مترجم، هر مجلد از این مجموعه داستان‌ها اتفاق‌های بامزه، هیجان‌انگیز و پرسر و صدایی است که از یک روز سرد زمستانی با صدای وحشتناکی در باغ وحش آغاز می‌شود. در این داستان دستگاه گرمایش باغ وحش خراب شده و به دلیل تعطیلی آخر هفته امکان تعمیر آن نیست. همه حیوان‌ها از سرما می‌لرزند و مسوول باغ وحش پیشنهاد می‌کند هر کدام از کارکنان باغ وحش یک حیوان را به خانه ببرند و این پیشنهاد آغاز ماجراهای دیگر است.

مترجم روایت طنز، وجود شخصیت‌های حیوانی را از دلایل ترجمه این مجموعه داستان عنوان کرد. آلن راسبریجر، نویسنده و روزنامه‌نگار اهل انگلستان و سردبیر روزنامه گاردین است.

شهر زیرزمینی نوش‌آباد از آثار باستانی کاشان است که محل حضور گسترده مردم محلی و گردشگران است و به همین دلیل برای توجه عموم مردم به کتاب این مکان برای رونمایی انتخاب شده است.

همچنین بر اساس این گزارش، سومین دوره کارگاه آموزش مدرسان جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان در سومین پایتخت کتاب ایران برگزار شد. به گفته حسین معافی، سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان، سومین دوره از این کارگاه آموزشی، به همت دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با هدف ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی رویدادهای جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب، مروجان کتابخوانی، معرفی پایتخت کتاب ایران و جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان برگزار شد.

این مقام محلی توضیح داد: این کارگاه با حضور فرمهر منجزی و سیاوش پیریایی به مدت دو روز در کتابخانه آیت‌الله صبوری، با مشارکت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر کاشان و معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد. این طرح همه رده‌های سنی کودک و نوجوان از پیش‌دبستانی تا مقطع متوسطه را دربر می‌گیرد و در کارگاه آموزش تربیت مربی، اصول و مبانی صحیح ترویج فرهنگ مطالعه برای مربیان داوطلب و علاقه‌مند آموزش داده شد. هر باشگاه کتابخوانی شامل ۱۲ عضو است که با اجرای آن، کودکان و نوجوانان در مسیر ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی به صورت فعال مشارکت خواهند داشت و در پایان، اعضای باشگاه‌ها در بخش‌های نامه به نویسنده، فیلم موبایلی و کتاب برگزیده باشگاه مسابقه می‌دهند.

برگزاری سفرهای کتابگردی از دیگر طرح‌های جام باشگاه کتاب‌خوانی برای تشویق دانش‌آموزها به خرید کتاب از کتابفروشی است و اعضای باشگاه می‌توانند با تخفیف ۵۰درصد کتاب‌هایشان را از کتابفروشی‌ها تهیه کنند.

منبع خبر: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *